Редът на относителната активност служи да се предвижва посоката, в която ще протече даден окислително-редукционен процес между метал и воден разтвор на киселини или на соли, тъй като химичните елементи се различават по своята редукционна активност. Реакция може да протече, ако водните разтвори на киселините или на солите съдържат йони на елементи, стоящи след даден метал в реда на относителната активност.

 

Ред на относителната активност на металите:

K, Ca, Na, Mg, Al, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Hg, Ag, Au.

Най-силните редуктори заемат първите места и лесно отдават електрони. Последните елементи от реда отдават по-трудно електрони и йоните им се проявяват като окислители.

При химични реакции между метали и водни разтвори на соли всеки метал може да взаимодейства с такива соли, които съдържат йони на елементи, стоящи след него в реда на относителната активност.

Взаимодействие на металите с киселини

Трябва да знаем мястото на водорода в реда на относителната активност на металите, за да преценяваме кои метали могат да взаимодействат с раздредени киселини. Правилото е, че всеки метал, който стои пред водорода, може да го измести от разредените киселини.