Учебни материали и задачи по химия, както и химически статии.

ТЕМА: Качествен функционален анализ на органични съединения

Качествен функционален анализ на органични съединения 9 години 6 месеца ago #151

  • krokodil
  • krokodil's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Готин :)
  • Rankadmin
  • Мнения: 232
  • Thank you received: 30
  • Карма: 1
Принадлежността на органичните вещества към определе нклас съединения се определя с методите на функционалния анализ. Това може да стане с помощта на избрани качествени химични реакции, при които се наблюдават определени характерни промени. За да се отнесе веществото към определена група съединения трябва да проведат няколко качествени проби. В повечето случаи качествените проби са свързани с получаването на производни на изследваните съединения, по чиито физико-химични показатели, цвят и вид се правят съответните изводи.

1. Откриване на алкохолни и хидроксилни групи.
1А. Общи качествени реакции за идентифициране на алкохолни групи
а) Реакции с азотна киселина
Налива се в епруветка 1 мл от алкохола и 1 мл азотна киселина и се нагряват 1-2 минути. След протичането на реакцията пробата се разрежда с равно количество вода и се екстрахира с етер. Етерът се изпарява и остатъкът се разтваря в малко етилов алкохол. След това се прибавят няколко капки алкохолна KOH и се наблюдава пробата: ако веществото съдържа вторична хидроксилна група, се отделят жълти кристали.
б) Общи качествени реакции за фенолни хидроксилни групи
Реакции с ферихлорид: във воден неутрален или слабокисел разтвор фенолите взаимодействат с 1% разтвор на ферихлорид, като при това се наблюдава характерно оцветяване. Резорцин и 1 нафтол дават с ферихлорид виолетово оцветяване. Хидрохинонът дава син цвят. 2-нафтол и пирокатехин дават зелен цвят.
Индофенолна реакция: при смесване на 0,1 г от изследваното вещество с 1 капка анилин, 5 мл вода и 2 мл NaOCl се появява тъмновиолетово оцветяване, което преминава в индигово-синьо след прибавянето на амонячна вода.
Откриване на карбонилни групи. Реакция на установяването на (CH2-CO-). В алкална среда ацетонът (CH3COCH3) дава с натриев нитропрусид интензивно жълто-червено оцветяване, преминаващо в розово-виолетово при подкиселяване с оцетна киселина, защото в кисела среда разтворът на нитропрусид се обезцветява. Химизмът на реакцията се състои във взаимодействиетоо на нитро групата (NO) на натриевия нитропрусид с ацетона и образуването на изонитрозоацетон, който участва в комплексен анион. Фиракатионът се редуцира:
[Fe(CN)5NO] + CH3COCH3 + 2OH -> (CN)5ON = CHCOCH3] + H2
Кетони без -CH3 или -CH2 група не дават гореописаната реакция, с изключение на канеления алдехид. (C6H5-CH=CHCHO).
Извършване на анализа - смесват се 0,5 мл воден или спиртен разтвор на изследваното вещество с 4-5 капки 5% разтвор на натриев нитропрусид и 4-5 капки 30% разтвор на NAOH
Администраторите са забранили публикуването за гости.
Time to create page: 0.235 seconds