Арабатският залив се врязва в южния бряг на Азовско море. Разположен е между Керченския проток и ивица суша, известна като Арабатската стрелка. Арабатският залив е широк повече от 40 км, общата му площ е 38 000 кв. км. Заливът е плитководен, като средната му дълбочина е от порядъка на около 8 метра.
На брега на този приказен залив уютно се е разположил град Щелкино. Това е малко курортно градче, което предлага на туристите в региона чудесни условия за отдих на брега на Азовско море.
Щелкино е най-младият град на Крим. Той се отнася към Ленинския район и е разположен на брега на Арабатския залив на Азовско море. Основаването си град Щелкино дължи на строителството на Кримската атомна електроцентрала, което се води в годините от 1981 до 1989 г. След разпадането на СССР известност на град Щелкино донася фестивалът “КаZантип”, който се провежда из развалините на атомната електроцентрала в Крим в периода 1993 – 1999 г. Днес Щелкино е известен курорт с развита туристическа инфраструктура. Той е примамливо място за любителите на уиндсърфинга и кайтсърфинга. През 2007-2008 г. в град Щелкино е разположена снимачната площадка на филма по мотиви от произведението на Аркадий и Борис Стругацки “Обитаемият остров”.
Арабатският залив получава името си заради древната крепост Арабат, която се издигала на неговия бряг. Това било единствената татаро-турска крепост на Азовското крейбрежие на Крим. Крепостта Арабат била построена на два километра от селището Ак-Монай, днешно Каменско. Заедно с Перекопската крепост и крепостта Ени-Кале, Арабатската крепост защитавала Крим от вражески нападения от север и изток.
На брега на Арабатския залив са разположени няколко села. Най-големи сред тях са селищата Семьоновка, Заводско и Каменско.
Арабатският залив е опасен най-вече с крайбрежните си плитчини, които са с дълбочина до 5 м и ширина от 1 км. Плитчините са осеяни с подводни и надводни скали, представляващи сериозна трудност дори за най-опитните рибари в района.