Историко-географската област Аркадия е разположена в централната част на гръцкия полуостров Пелопонес. Аркадия е сред най-красивите места в цяла Гърция със своите гъсти гори, дива природа, живописни селца и пясъчни плажове. Областта предлага богата гама от впечатления и забележителности за гостите си – манастирите, пръснати из планината Панон, архитектурните обекти, запазени в столицата Триполи, морското градче Леонидио, историческото пристанище Астрос и др.
На юг Аркадия граничи с Месиния и Лакония, на изток с Арголида. От три страни областта Аркадия е обградена от мощни планински вериги.
Предполага се, че името Аркадия идва от гръцката митология. Аркас (Аркад) бил син на Зевс и Калисто. Когато Хера, съпругата на Зевс, научила за прелюбодейството на мъжа си, тя се ядосала и превърнала Калисто в мечка. Възмъжелият Аркас бил опитен ловец и попаднал в гората на мечка, която не знаел, че е собствената му майка. Той вдигнал лъка да я простреля, но Зевс го възпрял навреме. Богът превърнал Аркас също в мечка и заедно с Калисто ги изпратил на небето – съзвездията Голяма мечка и Воловар.
Всяка година на 23 септември в Триполи, Аркадия се отбелязва денят на освобождението на града от турско робство. Празникът впечатлява с изключителна пищност. Много известни са и великденските угощения, които се устройват за жители и гости на Триполи на централния площад Ареос.
В най-древни времена Аркадия била населена от гръцкото племе дорийци. Античните градове в областта приемали много колонии от различни краища на Гърция. Основният военен конфликт на Аркадия бил с полиса Спарта. През 369 г. пр. Христа в град Мегалополи, Пелопонес бил основан Съюзът на аркадийските полиси. По-късно Аркадия се присъединява към Ахейския съюз – обединение на гръцки селища в Ахея, северната част на Пелопонес. В годините на римското владичество се наблюдава отслабване на могъществото на Аркадия. През XII век областта приютява франки – германски племена от Фризия, заселили се в късната Римска империя като федерати. Турското нашествие в Аркадия започва през 1458 г.