Ашерслебен е град във федерална провинция Саксония-Анхалт в Германия. Градът се намира в окръг Хале и наброява население от 62 000 души. Районът на Ашерслебен е известен с добива на калиеви соли.
Ашерслебен е разположен в плодородната долина на река Айне. Градът представлява значим транспортен възел. Най-добре развити икономически отрасли в областта са производството на хартия, текстилната промишленост и семеновъдството.
Най-известни забележителности на Ашерслебен са късноготическото кметство от началото на XVI век и останките от градската защитна стена с охранителни кули и еркери. На най-високата кула откриваме изключителна историческа находка – огромен часовник с две позлатени фигури на козли, изпълняващи ролите на стрелки.
Късноготическата църква “Св. Стефан” (XV-XVI век) се слави със скулптурната си група на западната порта – картина на изпълнението на жестока присъда над първия християнски мъченик. В църквата се намира и олтарът на Св. Дева Мария, изработен от немския художник и график Лукас Кранах Старши.
В краеведския музей на Ашерслебен посетителите могат да видят постоянна експозиция на историята на града, показана на фона на значими исторически събития: народното въстание, известно като Селската война в Германия, Реформацията, Тридесетгодишната война, Наполеоновите войни, Втората световна война. Сред колекциите на музея има уникални експонати – като например комплект от древноримски кухненски прибори, датирани от III век сл. Христа.
Друг много известен обект в Ашерслебен е музеят, посветен на историята на развитието на криминалната полиция в Германия. Изложени са “оръдията на труда” на детективите – приспособления, свързани с криминалистиката, като лупи, белезници, комплекти за вземане на отпечатъци и др.
Днес в града има няколко големи църкви – 2 от тях са евангелистки, останалите са лутеранска, реформаторска и католическа църква.
Ашерслебен е най-старият град в Саксония-Анхалт и за първи път е споменат в летописи от 753 г.
През годините на Втората световна война тук са разположени цеховете на авиопроизводителя Junkers, както и “филиал” на концлагера Бехунвалд.
През 1599 г. в Ашерслебен е роден знаменитият географ и математик Адам Олеарий.