Аюдаг e планина в Русия, разположена на южното крайбрежие на Крим. Другото й име е Мечата планина. Аюдаг се извисява на 577 метра надморска височина. Планината е защитена природна територия. От 1974 г. тя е обявена за национален резерват с международно значение.
Върховете и склоновете на Мечата планина са покрити с гъсти гори от кримски бор. Друга растителност в областта е ясен, полски клен, обикновена шипка. Общо в резервата Аюдаг се срещат 577 вида растения, като 44 от тях са включени като застрашени в Червената книга.
Животинският свят в Аюдаг се отличава с изключително разнообразие. Тук се срещат лисици, язовци, белки, таралежи, зайци, катерици, дребни гризачи и др. По скалите на Мечата планина гнездят чайки, корморани, гургулици, кълвачи, сойки и дроздове. 16 от животинските видове в планинските гори са застрашени.
Планината се е образувала преди около 150 милиона години – през средните юрски геоложки епохи, в резултат на магмени разломи в земната кора. В Аюдаг днес съществуват находища от 18 вида ценни минерали.
Сведенията за най-ранната история на Аюдаг са противоречиви. Археолозите откриват в Мечата планина кремъчни оръдия на труда, които се отнасят към епохата на мезо-неолита. Известно е, че в бронзовата епоха в околностите на Аюдаг е съществувало селище. По-добре изучени са археологическите паметници от по-късните векове. През VIII век в Аюдаг се изгражда голям и добре укрепен манастир, посветен на светите апостоли Петър и Павел. За негов основател се счита епископ Йоан Готски.
Манастирите и селищата на територията на Мечата планина просъществуват до края на XV – началото на XVI век. След като османската орда завоюва южното крайбрежие на Крим през 1475 г., манастирите постепенно са изоставени, разрушават се и напълно изчезват.
В началото на XIX век кримските татари прекръстват планината Аюдаг на Биюк-Кастел, което означава “голяма крепост”. На древните италиански карти планината е обозначена под името Камело, в превод “камила”.