Орган, който се използва  за вдишване на въздух, който след това влиза в контакт с кръвта, при всички тетраподни (четириноги) гръбначни животни и двойнодишащи риби. Белите дробове са разположени в кухуната на гръдния кош, от двете страни на сърцето. При възрастните земноводни белите дробове представляват торбовидни структури, които се издуват от навлизащия в тях въздух с помощта на езика и устната кухина. При всички други гръбначни животни белите дробове притежават мрежа от еластична тъкан, изградена от многобройни тънкостенни, съдържащи въздух разширения, богато кръвоснабдени с капиляри (малки кръвоносни съдове).

Навлизащият в белите дробове въздух преминава през големи тръгби с твърди стени, които се разклоняват и превръщат в по-малки тръбични с мускулни стени, а те водят към съдържащи въздух мехурчета. Въздухът се вдишва в белия дроб, когато мускулната мембрана, наречена диафрагма, се придвижи надолу и гръдняит кош се повдигне, Въздухът се издишва чрез еластичното свиване на белите дробове при свване на мускулите.

Някои охлюви и скорпиони имат бели дробове, но нямат регулираща движението на въздуха (вентилирането) система и разчитат на дифузията на кислорода през мембраната им.