Медните препарати са едни от най-старите средства за борба с болестите по растенията. Много популярни са препаратите срещу различните видове мана по лозята, картофите и доматите. Най-известни и широко застъпени са медният сулфат, медният оксихлорид и медният карбонат. Бордолезовият разтвор се прилага и сега.
Отравяния с медни препарати са описани добре от Я. Ф. Бродски. Болните имали висока температура, обилно изпотяване, разбитост и болки по тялото, силна кашлица на пристъпи.
Л. И. Медвед описва отравяне на двама мъже, които обеззаразявали семена за посев с медни препарати. Няколко часа след работата получили силно главоболие и жажда, съпроводени от повишена температура (до 37.8 градуса по Целзий) и обилно изпотяване. Освен това пострадалите се оплаквали от болки в епигастрия (под лъжичката) и в корема около пъпа. Трябва да се знае, че понякога медните препарати дразнят силно кожата и могат да причинят екзема. Описани са и алергични реакции под влияние на медни препарати. При работа те могат да попаднат еднократно и многократно в организма. При попадане през устата пострадалият се оплаква от метален вкус, тежест и повръщане, понякога даже кръвениста материя. По-късно може да се получи анемия.
Отравяне с медни препарати може да настъпи и при третиране на растенията с бордолезов разтвор без използване на предпазна маска. Пострадалият се оплаква от главоболие, слюнотечение, повръщане, обща слабост, болки в стомашната област и други. Отравяне на селскостопански работници с бордолезов разтвор описва и И. Е. Акопов.
В селскостопанската практика се използват медните препарати: купроцин, меден оксихлорид и син камък.
Работниците, които работят с медни препарати, трябва да носят противопрашни очила, ръкавици и да бъдат облечени с комбинезони от плътен док. Боледуващите от хронични заболявания не се приемат в групите за растителна защита.