Препарати със сяра

Сярата се използва за борба с някои вредители и предимно насекоми от дълбока древност чак до наши дни. Но широкото ѝ прилагане започва от преди 140 години. Тя е тар и много ефективен фунгицид и акарицид. В търговията се предлага като сяра на прах, сяра на пръчки, колоидна сяра и намокрима сяра. У нас се използва най-много ссярата на прах. Серните препарати са известни под наименованието кумулус, косан, изол, суфрил, произведени на базата на мокримата сяра.

Повечето от препаратите на сярата са колоидни вещества, и обикновено попадат в организма по дихателен път при работа с тях. Те с аслабо токсични при еднокртно постъпване и имат значение при продължителен контакт, който води до хронично отравяне. При отравяне със серни препарати пострадалите се оплакват от обща отпадналост, главоболие, неразположение, повръщане и болки в корема. При неспазване на хигиенните изисквания при продължителна работа се стига до хронично отравяне. Тъй като препаратите по-често попадат по дихателен път, най-големите промени се намират обикновено в белия дроб. Дълготрайното въздействие на серните средства води до хроничен бронхит и други заболявания на белите дробове.

При попадане върху незащитна кожа и лигавици се получават възпаления, например на очите. По кожата се наблюдават екземи и дерматити.

При напрашване на очите със серни препарати те бързо се измиват с вода. Работниците от групите за растителна защита при работа да носят противопрашни очила, маски и работно облекло.

Към сярасъдържащите препарати някои отнасят и групата на тиофталмидните средства.