Водата е най-разпространеното неорганично съединение. Нейното количество в организмите е 75% от масата им. Тя участва в био-химични реакции и се отделя като краен продукт.
Водната молекула се състои от два водородни и един кислороден атом. Кислородният атом е силно електро-отирцателен. Поради това той силно изтегля към себе си общите електронни двойки, които образува с водородните атоми. В единия си край водната молекула е с положителен заряд, а в другия край - с отрицателен. Такива молекули се наричат диполи.
В зависимост от условията H2O се проявява и като киселина, и като основа, защото макар и слаб електролит тя се дисоциира : H2O -> H+ + OH-. Установено е, че произведението от моларните концентрации на водородните катеони и хидроксидни анеони е постоянна величина. Нарича се йонно произведение на водата. При температура 25oC моларните концентрации на H катеони и анеони са равни на 10-7 mol/l, при което следва, че йонното произведение на водата, което се означава с буквата a=10-14 mol/l . Разтвор, при който концентрациите са равни, се нарича неутрален. Когато концентрацията на водородните катеони е по-малка от 10-7 , разтвора е киселинен. Концентрацията на водородните катеони има стойности от 10-13 до 10-1. Водородният показател (PH) има положителна стойност и съответства на степенния показател.
Свойства на водата
- Три агрегатни състояния;
- Основен разтворител на съединения в клетката;
- Изгражда цитоплазмата в клетката;
- Разтваря O2, CO2, хормони, витамини и други;
- Добър проводник на електричество (провежда нервни импулси в нервите и в мускулните клетки);
- Има висока температура на изпарение;
- Има висока топлоемкост - поглъща голямо количество топлина, без да променя температурата си;
- Има високо повърхностно напрежение;
- Прозрачна, слънчевите лъчи проникват на голяма дълбочина;
Биологични функции на водата
- Поддържа стабилни белтъците в клетката;
- Изгражда вътрешната течна среда на организмите (кръв, лимва и междуклетъчна течност);
- Участва в био-химични реакции;
- Участва в процеса фотосинтеза, оплождане, отделяне, транспирация и други;
- Водата е важен ограничаващ екологичен фактор.