В много научни статии можете да откриете следния пример за натрий - в началото на 19 век жителите на малък град решили да изгорят жена, смятана за вещица. В даден момент те решили да полеят дървата, които били под кладата, с вода и те пламнали. Причината била, че върху дъските имало натрий, който предизвикал реакцията.
Натрий е метал със сребристобял цвят и метален блясък. Натрият не бива да се пипа с ръце, защото причинява тежки изгаряния. Съхранява се под банка с петрол, защото в директно съприкосновение с въздуха протича реакция. Може да провежда топлина и електричен ток. Натрият е силно активен химичен елемент.
Химични свойства на натрий (Na)
Натрий може да взаимодейства с водород, кислород, киселини, съединения и неметали.
Взаимодействие с водород: 2Na+H2->2NaH . Получава се натриев хидрид.
Взаимодействие с кислород : 4Na+O2->2Na2O
Взаимодействие със солна киселина (HCl): 2Na+2HCl->2NaCl+H2
Взаимодействие с вода: 2Na+2H2O->2NaOH+H2
Взаимодействие с хлор : 2Na+Cl2->2NaCl
Разпространение, получаване и употреба
Поради голямата си химична активност натрият не е разпространен в свободно състояние в природата. Най-разпространеното му състояние е NaCl (готварска сол). Заради своята голяма топлопроводимост той се използва в атомните централи, а заради голямата реактивоспособност се използва като катализатор в химическата промишленост.
Натрият е жизненоважен елемент за човешкия организъм. В химичните реакции проявява постоянна първа валентност и отдава един електрон. Натриевите съединения имат кристален строеж.