Сярата е позната от древността, тъй като се среща в природата под формата на самородна сяра. Древните народи я наричали "рожба на вулканите" и са я ползвали за избелване на тъкани, а лекарите я включвали в редица лекарства.
Най-големи количества сяра има в страните, в които се намират угаснали или активни вулкани, основно под формата на сулфиди. По-важни сулфидни руди са пирит FeS2, галенид PbS и други.
Сярата участва в състава на някои минерални води, както и в нефта и във въглищата. Белтъците също имат сяра в състава си.
Елементът се натрупва в ноктите при хората, а при животните в копитата или в перата при птиците.
Състояние и физични свойства на сярата (S)
Сярата (S, относителна атомна маса Ar=32) е вещество с молекулен строеж, като молекулите на кристалната сяра са осематомни. Тя кристализира в два типа кристални решетки - ромбична и моноклинна (решетките се различават по физичните си свойства). Кристалите на моноклинната сяра наподобяват призма, поради което тя често се нарича призматична.
Ромбичната сяра има лимоненожълт, а призматичната - бледожълт цвят. Тя е крехко вещество и лесно се стрива на прах. Ако при доближаване на сярата до вашето ухо чувате лек пукот, значи тя е чиста.
Сярата има ниска темперетура на топене поради слабите междумолекулни сили на привличане. Малко над темперетурата на топене сярата е лесно подвижна течност, но при продължително нагряване става трудно подвижда. При по-висока темперетура сярата отново става лесно подвижда.
Във вода сярата е неразтворима - разтваря се в серовъглерод (течност с неприятна миризма).
Елементът има свойството да наелектризира вълната, но е лош проводник на топлина и електричен ток.
Нейните физични свойства я характеризират като неметал.
Химични свойства на сярата (S)
Взаимодействие на сяра с водород (H2)
H2 + S -> H2S // Тази химична реакция може да протече и в двете посоки.
Взаимодействие на сяра с метали
Fe + S -> FeS + Q // Сярата реагира и с други метали, но при висока темперетура. С живака (Hg) може да взаимодейства и при обикновена темперетура, но този опит се избягва умишлено, тъй като живачните пари са отровни.
Взаимодействие на сяра с кислород
S + O2 -> SO2
Употреба и получаване на сяра
В промишлени количества сярата се използва за производството на сярна киселина (H2SO4), която е едно от най-важните вещества за химическата промишленост.
Сярата участва и в състава на много легарства, багрила, препарати в селското стопанство, мехлеми, черния барут, кибритените клечки и много други.
Самородна сяра се добива от серни находища и това става чрез вкарване на специална сондажна тръба, пълна с пара и гореща вода. По този начин сярата се стапя и се изтласка на повърхността с помощта на горещ въздух.
Друг начин за получаване на сяра е взаимодействието на кислород (O2) със сероводород (H2S).