Калциевият карбонат (CaCO3) е една от най-разпространените соли на калция с огромно практическо приложение. В природата се среща под формата на креда, мрамор, варовик и други.
Всички природни форми на калциевия карбонат се използват в практиката. Например варовикът се използва при производството на гасена вар, въглероден диоксид, стъкло, цимент и други. Още древните египтяни са го използвали в строежите си, включителни и при изграждането на пирамидите.
Мраморът е калциев карбонат и се използва като облицовъчен материал в строителството и е разпространен в различни цветове - бял, розов, жълт, зелен и други. У нас също се добива мрамор в Родопите, Рила, Пирин и други планини.
Кредата е мека, с бял или жълтеникав цвят и се използва за изработката на тебешири и бои.
Калциевият карбонат (CaCO3) се среща и под формата на калцит (и исландски шпат). Прозрачният калцит е известен още като исландски шпат и се използва за изработка на уреди в оптиката. Огромни находища от този минерал се срещат в Исландия.
Арагонитът също е изграден от калциев карбонат.
Свойства на калциевия карбонат CaCO3
Калциевият карбонат е безцветно вещество, което не се разтваря във вода. Разтваря се в присъствието на въглероден диоксид (CO2). При загряване (при темперетура 1000-12000C) калциевият карбонат се разлага до калциев оксид (негасена вар - CaO) и въглероден диоксид (CO2). Технологичният процес се извършва в така наречените шахтови пещи (варови пещи), които се въртят и варта се придвижва към отвор, откъдето се изважда и транспортира. Процесът на получаване на вар е непрекъснат и се води така, че да се пести гориво и да се използват максимално суровините. Негасенатавар се гаси във въртящи се барабани, наречени варови гасители и се подава определено количество вода. Този процес също е непрекъснат. Този процес е известен като печене на вар и е изключително важен, защото полученият продукт (негасена вар (CaO) ) е изключително важен строителен материал. Реакцията се изразява по следния начин:
CaCO3 -> CaO + CO2 (отделя се въглероден диоксид).
Калциевият карбонат (CaCO3) може да взаимодейства и с киселини. При това взаимодействие се образува въглероден диоксид (CO2). На взаимодействието на калциевия карбонат (CaCO3) с киселините се дължи и разрушаването на мраморните архитектурни и културни паметници от киселинните дъждове.
CaCO3 + 2 HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O. Тази химична реакция се използва за откриване на карбонатите и е известна още като шумяща проба. На взаимодействието на калциевия карбонат с киселини се дължи разрушаването на много мраморни архитектурни паметници.