Без да знаем валентността на химичните елементи не можем да напишем правилна химична формула, тъй като няма да знаем колко и какви са връзките между елементите.
Пресмятане на валентността (начин 1)
(1) Произведението от броя на атомите и валентността на единия елемент в съединението е равно на произведението от броя на атомите и валентността на другия елемент от съединението. Това най-лесно се илюстрира с примери като тези по-долу:
CO2 (въглероден диоксид) - в това съединение въглерода е представен от един атом (C1 - когато атомът е само един, този индекс 1 не се пише) , а кислорода от два атома (O2 - два атома кислород). Някои елементи като кислород, водород, алуминий и други имат постоянна валентност, която НЕ СЕ ИЗМЕНЯ в съединенията им. Кислородът е елемент с постоянна валентност "2". Ако ползваме правило (1) и умножим броя атоми кислород (в случая два) по валентността на кислорода (кислорода винаги е във втора валентност (2) ) ще получим 4. Тъй като произведението от броя на атомите и валентността на единия елемент в съединението е равно на произведението от броя на атомите и валентността на другия елемент от съединението получаване, че въглерода проявява четвърта валентност в това съединение.
Валентността се пише като горен десен индекс. Ако трябва да напишем съединението с валентността и броя атоми, то ще изглежда по следния начин C41O22 . Горните индекси показват валентността, а долните броят атоми. В случая въглерода има валентност 4, а кислорода постоянна втора валентност като водорода е представен от един атом, а кислорода от два. Отново ще проверим правило (1) . Въглеродът (4x1=4) има стойност 4, а кислорода (2x2) също четири. Следователно валентността е пресметната правилно.
Пресмятане на валентността (начин 2)
Отново ще пресметнем валентността на същото съединение - въглероден диоксид (CO2). В случая търсим валентността на въглерода (C), а знаем тази на кислорода (O), защото тя е постоянна и никога не се изменя (валентността на кислорода е 2).
За да пресметнем валентността на въглерода ще го означим с x. За да пресметнем валентността на елемента умножаваме неговата валентност (в случая е неизвестна) по неговия индекс (броя атоми - в случая въглерода е представен от един атом) и приравняваме с произведението от валентността и индекса (броя атоми - в случая тези на кислорода (O) са 2) на кислорода (O).
Получава се следния израз: 1x=2x2
Умножаваме 1 по x за въглерода (C), защото въглерода е представен от само един атом, а валентността му е неизвестна. Затова я означаваме с x.
Умножаваме 2x2 за кислорода, защото кислорода (O) е представен от два атома (O2) и има постоянна втора валентност.
В случая от израза 1x=2x2 се получава 1x=4 или 4/1=4. Получаваме, че валентността на въглерода е 4. За да проверим дали сме пресметнали правилно ползваме правило (1) . Произведението от валентността и индекса на кислорода е 4. Следователно сме решили правилно задачата.
Съставяне на формула на химичен елемент по позната валентност
Да приемем, че ви е зададена следната задача: намерете формулата на оксид на сярата, като знаете, че в него елементът сяра е от четвърта валентност.
В случая знаем валентностите и на двата елемента. Валентността на сярата е четвърта (S4), а валентността на кислорода е постоянна втора (O2). За да намерите индексите им (броят атомите, от които са изградени) трябва да намерим най-малкото общо кратно на валентностите на двата елемента. Тъй като сярата е от четвърта, а кислорода от втора валентност, тяхното най-малко общо кратно (НОК) е 4, защото 4 се дели както на 4, така и на две. Следователно за сярата 4/4=1 , а за кислорода 4/2=2. Тоест получаваме, че сярата участва в съединението само с един атом (индексът е 1, а 1 не се пише), а кислорода участва с два атома (индексът му е 2). Тоест химичната формула на съединението заедно с индексите и валентността е следната : S4O22 .
Съставяне на структурни формули
Със структурните формули се представя структурата на веществата или по-точно строежът на молекулите им. В структурните формули свързването на атомите става с валентни чертички като те съответстват на неговата валентност. Ако вземем за пример елементът въглероден диоксид (CO2), неговата структурна формула изглежда по следния начин O=C=O . Това е така, защото кислородът има втора валентност, а въглерода е от четвърта валентност (конкретно в това съединение).