Серният диоксид SO2 е вещество с молекулен строеж. Молекулната му маса Mr(SO2) = 64 и има широко практическо приложение. Този оксид на сярата е известен на още от древността. Все още се използва за избелване на тъкани и опушвани на бъчви за вино.

Той е безцветен и отровен газ с остра миризма и има силно влияние върху човешкия организъм. SO2 може да повлияе на ендокринната система, костния мозък, белтъчната обмяна и дори да причини смърт, ако се вдиша в големи количества. Разтваря се във вода в съотношение 1:40 (един литър вода разтваря 40 литра SO2). Процесът на разтваряне е химична реакция, при която се образува сериста киселина с химична формула H2SO3, а процесът е обратим и протича по следния начин:

SO2 + H2O -> H2SO3.

Разтворът има киселинен характер, тъй като е с pH < 7. Серният диоксид е киселинен оксид и може да взаимодейства както с основи, така и с основни оксиди.

Взаимодействие на серния диоксид с основен оксид

SO2 + CaO -> CaSO3 (калциев сулфит).

Взаимодействие на серния диоксид с основа

SO2 + 2 NaOH -> Na2SO3 (динатриев сулфит) + H2O

Физични свойства на SO2 (серния диоксид)

Серният диоксид има свойството да превръща някои багрила в безцветни съединения и затова се използва за избелване на материали от органичен произход. Той има и бактериоцидно действие и се използва за дезинфекция на всякакви помещения.

Последно по ред, но не и по значение - от серния диоксид SO2 се получава серен триоксид (SO3)

Екологични проблеми, свързани с отделянето на серен диоксид SO2 в атмосферата

Серният диоксид SO2 е един от сериозните замърсители на въздуха в градовете, защото се отделя при горенето на бензина в двигателите на автомобилите.

Пределната му допустима концентрация във въздуха е 0,002 mg/l. По-висока концентрация може да причини конюктивит (възпаление на очите).