Оксиди са съединенията на химични елементи с кислорода (O2). Те са едни от най-разпространените в природата химични съединения и имат огромно приложение в практиката.
Основни оксиди
Това е група от вещества, които се получават най-често при взаимодействието на металите с кислород. Пример за такава реакция е:
- 4Li + O2 -> 2Li2O (дилитиев оксид);
- 4Na + O2 -> 2Na2O (динатриев оксид).
Някои метални оксиди, като динатриевия оксид, се разтварят във вода и се получава натриева основа:
- Na2O + H2O -> 2NaOH
Други оксиди, като например калциевият оксид (CaO - негасена вар), също се разтварят във вода, в този случай се получава Ca(OH)2 (гасена вар).
Някои оксиди не се разтварят във вода. Такъв оксид е мангановият оксид (MnO).
Киселинни оксиди
Оксиди, които при разтварянето си във вода образуват кислородсъдържащи киселини, или на които съответстват кислородсъдържащи киселини, се наричат киселинни оксиди. Пример за често срещани киселинни оксиди са:
- Въглероден диоксид CO2;
- Серен диоксид SO2;
- Дихлорен хептаоксид Cl2O7.
Някои от киселинните оксиди се разтварят във вода, образувайки кислородсъдържащи киселини. Такъв е серният триоксид (SO3), който образува сярна киселина (H2SO4).
Приложение на оксидите
Оксидите имат огромно практическо приложение. Едно от най-често употребяваните вещества в практиката е калциевият оксид (CaO), известен още като негасена вар, който се използва в строителството за получаване на гасена вар (Ca(OH)2). Оксидите са изключително ценни в химическата промишленост, но са и едни от замърсителите на въздуха, тъй като могат да причинят киселинни дъждове. Най-често споменаваният оксид при такива случаи и въглеродният диоксид (CO2), който е и един от основните виновници за глобалното затопляне.