Мазнините са жизнено важни органични съединения, които участват в изграждането на клетките на живите организми. При растенията мазнините се отлагат в подкожната тъкан и в някои органи, а в растенията в семената, кората и корените. Те имат терно регулаторна фукция и са слаб проводник на топлина. Отлагат се под кожата и служат като изолатор при ниска температура. Имат защитна функция.

Състав и строеж на мазнините

Мазнините имат молекулен строеж, който можете да прегледате на приложената снимка. Едно от веществата, които се получават при разграждането на мазнините под действието на вода, е глицеринът.

Видове мазнини

Мазнините биват животински и растителни (масла)  според произхода си, а според това как се отнасят на въздуха, те биват съхливи, полусъхливи и несъхливи.

Маслата, които при взаимодействието си с кислорода от въздуха се втвърдяват, се наричат съхливи. Съхливи масла са лененото, конопеното и маковото.

Слънчевото и царевичното масло са полусъхливи.

Представители на несъхливите масла  маслиненото и бадемовото.

Всички типове масла се използват в практиката - някои при приготвяне на храни, други в козметиката, медицината  и т.н.

Свойства на мазнините

Според състоянието си мазнините биват течни и твърди. Пример за твърди мазнини са животинските като изключение прави рибеното масло, което е в течно състояние.

Растителни масла са в течно състояние с изключение на кокосовото и палмовото масло, които са твърди.

Всички мазнини имат едно общо свойство - практически са неразтворими във вода, но са добре разтворими в органични разтворители.

Мазнините са смеси и поради тази причина нямат точно определена темперетура на топене. Твърдите мазнини при нагряване омекват, а след това се стапят.

Не трябва да се ползват препържени мазнини, защото един от продуктите на разлагането им е вещество, което има ракообразуващо действие.

С течение на времето мазнините гранясват, придобивайки горчив вкус и неприятен вкус. Такива мазнини са негодни за консумация.

Мазнините са лоши проводници на топлината. Това им свойство е много важно за регулацията на топлината на човешкото тяло.

 При варене се разлагат и се получава глицерол, който се използва в козметиката и в хранително-вкусовата промишленост. Когато изваряването се извършва с участието на алкална основа, единият от продуктите е сапун, а процесът се нарича осапунване.

Течните мазнини могат да присъединяват водород. Това свойство се използва при производството на масла като маргаринът.

Добиване на мазнини

Животинските мазнини се добиват чрез стапяне на мас или лой, или чрез центрофугиране (краве масло). Растителните мазнини (масла) се извличат от маслодайни растения чрез пресоване или обработване.

Значение и употреба на мазнините

Мазнините са много важен енергиен компонент. Те са най-богатият източник на енергия от всички храни. За да бъде храненето здравословно задължително трябва да включва мазнини, защото те имат важно значение за топлинната регулация.

Мазнините се употребяват и при производството на сапун, лакове, бои, кремове и други. Приложението им в бита и промишлеността е огромно и в някои случаи незаменимо.