Северен централен район е на предпоследно място по-площ от всички райони в България

Северният централен район обхваща средната част на Дунавската равнина между река Дунав и главното било на Стара планина. На изток граничи със Североизточния район, а на запад със Северозападния. Той има площ от 13 000 кв. км и по-големина се нарежда на предпоследно място.

Подробна информация за района

Релефът тук е равнинно-хълмист на север и планински на юг. Климатът съответно на места е планински, а като цяло е умерено-континентален. Почвите тук са благоприятни за отглеждане на различни видове култури като: технически култури, овощия, лозя, зеленчуци и зърнени култури. Най-често срещаните почви в този регион са черноземни, сиви горски и алувиално-ливадни. 

Населението в района е около 1,1 млн жители. Етническото съотношение е следното: българи са 92 %, турците – 5 %, ромите – 2 %, други - 1 %. Днес с развитието на промишлеността и селското стопанство населението намира поминък в района. Средната гъстота на района е 73 души на кв. км. В миналото районът има силно развита селскостопанска структура с превес на растениевъдството. Кооперирането при социализма извежда района на второ място по интензификация след Южния централен район. Наред с успехите на селското стпанство в района биват построени промишлени предприятия особено на машиностроенето. Днес стопанството на района се характеризира с промишлено аграрната си структура. Най-развити отрасли в този регион са химическата промишленост, машиностроенето, дърводобивната промишленост, хранителната и текстилна промишленост. Ловеч е градът, в който се произвеждат първите български автомобили Great Wall. Също така там се произвеждат електротелфери и ЖП вагони. Най-голям брой селскостопански машини се произвеждат в Трявна. Плевен е известен със своя нефтохимически комбинат "Плама", а едно от най-големите фармацевтични предприятия се намира в Троян. Дърводобивът е силно развит около Велико Търново, а захарни изделия се произвеждат най-много в Горна Оряховица и Долна Митрополия. 

Русе е един от най-важните градове за развитието на този район. През него минава трансграничен коридор, който свързва континентите Европа с Азия. Дунав мост е първият мост, който бива построен през далечната 1954 г. Той свързва България със северната ни съседка Румъния.