Австралийската платформа е разположена в западната и централната част на Австралия

По-голямата част от Австралийската платформа е заета от Западно-Австралийската плоча. На места ъгловати масиви и плосковърхи планини се извисяват на 1000 метра над морското равнище. Максималната си височина те достигат на изток. Австралийската платформа е стабилна тектонска структура на земната кора, заемаща западната и централната част на материка Австралия и южната част на Нова Гвинея.

Индия, Меганезия (Австралия, Нова Гвинея и Тазмания), Нова Зеландия и Нова Каледония – всички тези територии са част от древния континент Гондвана. В резултат на процеси в земната кора огромната суша се разделя и оформя днешните платформи и плочи. Научни изследвания в Австралия потвърждават, че плочата се движи под ъгъл от 35 градуса от изток на север със скорост 67 мм на година.

В югоизточната част на Австралийската платформа в миналото съществуват множество езерни котловини, които днес са се превърнали в глинести равнини. В южната част на Западно-Австралийската плоча се обособява най-големият карстов район в Австралия – равнината Налърбор, образувана изцяло от варовикови наслагвания.

Австралийската платформа е разположена в западната и централната част на Австралия. Границите й се простират до полустров Кейп Йорк и залива Спенсър. Платформата е изградена от докамбрийски скали, подлагани на нагъвателни процеси.

Голяма част от Австралийската платформа е разкъсана на масиви под въздействието на външни земни сили. Някои от тези масиви днес имат твърде причудливи форми, други са се превърнали в пустинни области.

Австралия е богата на полезни изкопаеми. Австралийската плоча, подобно на Южна Африка, разполага с големи запаси от злато, платина, уран, желязо, мед, олово, цинкови руди и калай. Наред с това, в Австралийската платформа има богати находища на фосфорит, кафяви и лигнитни въглища, нефт и природен газ. Много от минералите са разположени на сравнително ниска дълбочина и добивът им е лесен и евтин. По резерви на железни и цветни руди (боксит, олово, цинк, никел), както и на уран, Австралия заема водещо място в света. Днес тя е основен доставчик на минерални суровини на световния пазар.