От края на XV до средата на XVI век Адони представлява значима крепост от империя Виджаянагара
Адони е град в южната част на Индия, щат Андхра Прадеш. Според преброяване от 2011 г. градът има население от 167 000 души. Това го прави 15-ия най-населен град в Андхра Прадеш.
Адони има голяма жп гара. Железопътната линия, която преминава през град Адони е построена през 1870 г. – в годините на английското владичество в Индия. Посредством жп линията Адони е свързан с всички по-големи градове в Южна Индия.
Градът има важно икономическо значение за индийския шат Андхра Прадеш. Голяма част от населението е трудово заето в текстилните и памукоочистителни фабрики, изградени в селището. Адони е прочут и с майсторите си на килими.
Град Адони е разположен между три планини, които са обединени помежду си. В исторически план това създавало добра защита за града от вражески нападения. На юг от Адони се намира обширна равнина, по която противниковата армия не можела да остане незабелязана.
От края на XV до средата на XVI век Адони представлява значима крепост от империя Виджаянагара. В този исторически период градът се владее от могъщия аристократ Алия Рама Рая. През 1558 г. контролът над град Адони е иззет от Али Адил Шах, пети султан на Биджапурския султанат. В следващите векове през продължителните и кръвопролитни войни на територията на днешна Индия градът неведнъж сменя управниците си. Архитектурните паметници, запазени в Адони от онези времена, днес привличат в града туристи от цял свят.
Адони е построен на 435 метра надморска височина. Климатът е предимно тропически, с температура на въздуха от 31 до 45 градуса по Целзий през лятото и от 21 до 29 градуса по Целзий през зимата.
В района на града има богати залежи от минерали – мед, олово, цинк и дори диаманти по някои места.
В Адони традиционно средство за придвижване из пренаселените квартали е рикшата. В доста случаи тя може да закара човек много по-бързо до желаната дестинация отколкото автомобил.