Анабарският залив се намира на югозападния бряг на море Лаптеви - периферно море, част от Северния ледовит океан. Морето носи името на руските изследователи Дмитрий Лаптев и Харитон Лаптев.
Заливът е разположен между полуострова Нордуик и материковата част, като се вдава на сушата от 67 000 км. Ширината на Анабарския залив е 76 км. Водата достига дълбочина до 17 метра. Заливът замръзва от октомври до юли.
На брега на Анабарския залив има тундрова растителност. В него се вливат реките Песчаная, Хариялах, Самаскаскай, Мус-Хая.
В южната си част Анабарският залив преминава в залива Анабарска губа. Източният бряг на залива е предимно нисък, западният на места достига до височина от 50 метра.
Според административното си деление територията на Анабарския залив представлява част от Република Саха (Якутия), влизаща в Руската федерация.
През 1893 г. руският географ и полярен изследовател Едуард Василиевич Тол изследва Арктика и картографира точното местоположение на Анабарския залив, което до този момент не е известно.
Поради суровите условия в Северния ледовит океан животинският свят във водите на Анабарския залив е оскъден. В продължение на девет месеца в годината заливът е покрит с дебела покривка от лед, под която оскъдните слънчеви лъчи не могат да проникнат. В басейна на залива оцеляват само най-издържливите животински видове. По крайбрежието на залива могат да се видят моржове, тюлени, бели мечки. Водите на залива се обитават от медузи и ракообразни с гигантски размери поради суровите климатични условия. Анабарският залив е дом и на различни видове акули.
Флората на Анабарския залив е изключителна бедна и е представена от фитопланктон и някои морски растения, способни да издържат на студа и оскъдната слънчева светлина.
Река Анабар се влива в тесния Анабарски залив на Северния ледовит океан. Анабар е с дължина 364 км. и в по-голямата си част тече по границата на Енисейска губ и Якутска област. Устието на река Анабар замръзва в началото на септември.