В Западен Казахстан съществуват фантастични пейзажи, които пленяват с красотата си. По тези места растат редки растения и се срещат уникални животни, защитени от “Червената книга”. Сред най-големите забележителности на Казахстан е горчиво-соленото езеро Аралсор, разположено в Бокейордински район. Това е едно от най-големите солени езера в Западен Казахастан. Разположено е при Каспийската низина. Площта на Аралсор възлиза на 200 кв. км.
Езерото Аралсор е със статута на природен резерват и е включено сред обектите с международно значение за Казахстан. Трудно е да се опише с думи красотата на този уникален воден обект. Във водата има толкова голямо количество сол, че когато езерото изсъхне, изглежда сякаш повърхността му е покрита със сняг.
Езерото има формата на полумесец, бреговете му са стръмни и на места достигат височина от 6-7 метра. Ширината на Аралсор се колебае между 3 и 8 километра. Според учените произходът на езерото е свързан с куполната тектоника. На територията на Западен Казахстан съществуват много подземни солени куполи, които в процеса на своето развитие растат и в резултат на това горната им част пропада. Именно на местата на тези пропадания, наречени мулди, се образуват солените езера.
Аралсор не е пълно с вода целогодишно. През пролетта езерото се напълва от разтопения лед и от водите на Ащиозек, а през лятото изсъхва напълно. На места остават малки влажни участъци. Поради факта, че в почвата на езерото се съдържат много соли повечето растения в него не виреят. Всъщност уникалността на Аралсор се изразява в това, че по дъното на езерото растат растения, които обичат соли – това са т. нар. халофилни растения. Наред с това, в околностите на езеро Аралсор растат тополи, диви рози и ябълки. Характерни представители на фауната н района на Аралсор са едрите степни орли.
Езерото винаги е представлявало голям интерес за учените, които изследват качествата на солено-куполния ландшафт в Казахстан.