Арад е град, разположен в западната част на Румъния

Арад е град, разположен в западната част на Румъния. Селището се намира на територията на историческата област Кришана. Град Арад е построен на брега на река Мурашел. Намира се близо до границата с Унгария.

Населението на Арад възлиза на 174 000 души. Градът разполага с голям железопътен възел. Арад е обособен като важен промишлен център в Румъния. Най-силни икономически отрасли са машиностроенето, текстилната и хранителната промишленост. В Арад е добре развито и производството на обувки, мебели и строителни материали.

Първите исторически сведения за град Арад се отнасят към XI век. След монголското вашествие в Унгария през 1241 г. на мястото на Арад е издигната добре укрепена крепост. Нейна основна задача е да защитава границите на Кралство Унгария от вражески атаки. В крайна сметка, районът попада под османско владичество през 1551 г. Докато се намира във владенията на султана, Арад представлява отделен санджак, което е основната административно-териториална единица в Османската империя.

След подписването на Карловицкия мирен договор през 1699 г. град Арад заедно с цяла Унгария преминава към териториите на Австрия. Според исторически преписи през 1720 г. в Арад живеят 177 румънски, 162 сръбски и 35 унгарски семейства. Първите евреи се преселват в града през 1742 г. До началото на Втората световна война в Арад вече живеят повече от 10 000 евреи, което възлиза на над 10 % от общото население на селището.

В периода от 1763 до 1783 г. в Арад са построени десетки нови укрепления. Те изитрават важна роля по време на Унгарската революция (1848-1849 г.). През юни 1849 г. град Арад е превзет от унгарски революционери. В града се сформира бунтовническо правителство. Революцията е потушена през октомври 1849 г. и в град Арад австрийските власти осъждат на смърт 13 унгарски генерали. В историята те остават под името “арадските мъченици”.

През 1920 г. по силата на подписания Трианонски договор град Арад става част от територията на Румъния.