Арендал е град в Южна Норвегия и се явява административен център на окръг Еуст-Агдер. Градът е разположен на устието на река Нид-Елв. Населението на Арендал според преброяване от 2006 г. възлиза на 40 000 души.
Арендал е основан в средата на XVI век. Първоначално той няма статус на град. Когато владетелят Кристан IV построява Кристиансанд през 1641 г., той предоставя на гражданите монопол върху търговията в окръзите Еуст-Агдер и Вест-Агдер. Целта на този монопол е да донесе пари в хазната на Кристиансанд и да гарантира изграждането на по-солидни укрепления на селището, но в резултат на това другите градове изпадат в трудно положение. Поданиците на Кристан IV остро протестират. През 1622 г. Арендал получава кралско одобрение да стане пристанище за внос и износ на дървен материал, докато се намери начин тази дейност да започне да се извършва в Кристиансанд.
През 1723 г. Арендал се сдобива с привилегиите на търговски център на окръг Еуст-Агдер. В града се заформя организирана контрабанда. По закон търговците могат да продават своите стоки само в Арендал, но с плавателни съдове те успяват да ги пренесат до Дания, Британия и Прибалтика. Тази контрабанда продължава до 1735 г., когато Арендал получава пълни градски привилегии.
В Арендал в продължение на векове основни промишлени дейности са корабостроенето, търговията с дървен материал, обработката на черни метали. Културата и традициите на града изпитват силно влияние от честите контакти с външния свят. През 1880 г. Арендал е най-голямото търговско пристанище в цяла Норвегия. В края на XIX век Арендал е главен център на корабостроенето. През 1939 г. градът разполага с четвъртия по големина танкерен флот в Норвегия.
В наши дни в Арендал е развито машиностроенето и електронната промишленост. В града е построен един от най-големите в света заводи за преработка на силициев карбид.
В месеците от май до август за гостите и жителите на град Арендал всяка седмица се организират любопитни мероприятия – изложба на лодки, седмица на детската култура, фестивал на блус и джаз музика и др.