Арзамас възниква като военна погранична крепост

Арзамас е град в Русия, разположен в Нижегородска област. Територията около него е изразено хълмиста. Населението на града през 2010 г. е 106 367 души.

Климатът в Арзамас е умерено-континентален, със силно изразени сезони. В града падат много валежи, основно през летния сезон.

Арзамас е град с голямо историческо и културно значение. През 1978 г. град Арзамас е награден с орден за успехи, достигнати в стопански, културен и архитектурен план, както и във връзка с 400-годишнината от основаването на селището.

Голям железопътен възел свързва Арзамас със столицата Москва, която се намира на разстояние от 412 км. Има изградени много магистрали, които водят до най-големите руски градове.

Археолозите отнасят появата на първите първобитни хора по териториите на днешния град Арзамас към епохата на палеолита. Окончателното заселване на региона се случва през VIII-VI век пр. Христа, в епохата на мезолита.

Първите неукрепени селища в областта се появяват през VI-VII век сл. Христа. Първоначалният поминък на населението е скотовъдството, но той постепенно е изместен от земеделието.

В исторически план се смята, че основаването на град Арзамас, както и на много други древни руски градове, се отнася към XVI век. Арзамас възниква като военна погранична крепост. Голямо значение на важен транзитен пункт по пътя към Москва градът придобива през XVII век. През това столетие Арзамас се сдобива с крупен търговски център, който се посещава от търговци от всички краища на Русия. Много добре като занаятчийски и икономически отрасъл се развива кожарството. Арзамас се прославя из цяла Англия, Франция и Германия с изключителните си кожени изделия.

През 1669-1671 г. Арзамас се превръща в един от главните центрове на селската война, предвождана от Степан Разин.

Сред най-големите забележителности в днешния град Арзамас е съборната църква “Преображение”. Това е и най-древният запазен археологически паметник в региона. Църквата е издигната в Спаския манастир, като строителството й продължава цяло десетилетие – от 1634 до 1643 г.