Град Баня Лука се намира в северозападната част на Босна и Херцеговина. Разположен е край река Върбас, която се приема за граница между сръбските (босненски) и хърватските земи.
През 2013 г. населението на Баня Лука възлиза на 151 000 души. Градът е известен със своите минерални бани. Баня Лука има добре развито производство на текстилни и кожени облекла.
Баня Лука е град с древна история. Първите писмени сведения за селище с това име се срещат в летописи от края на XV век. През 1995 г. Баня Лука официално отбеляза своята 500-годишнина. Първите четири века от съществуването на града са белязани от турското господство. В този исторически период Баня Лука се явява административен център на босненските територии наоколо.
Окупацията на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария през 1878 г. води до бурно икономическо развитие на града. През 1908 г. Баня Лука официално влиза във владенията на Австро-Унгария заедно с Босна и Херцеговина. През 1918 г. градът вече е част от Обединеното кралство на сърби, хървати и словенци – бъдещата Югославия. През годините на Втората световна война Баня Лука е включен в Независимата хърватска държава.
През 1969 г. градът е изцяло разрушен в резултат на голямо земетресение. За щастие, властите успяват да съберат нужните финансови средства и възстановяват напълно стария облик на града. Построени са и много нови жилищни и промишлени квартали.
В годините на Босненската война (6 април 1992 г. – 14 септември 1995 г.) град Баня Лука успява да остане встрани от военните действия и не е унищожен, както това се случва с повечето градове на бивша Югославия. Баня Лука приема хиляди сръбски бежанци от Хърватия и централните и южни райони на Босна и Херцеговина.
Най-известната забележителност на град Баня Лука е катедралният храм “Христос Спасител” на Сръбската православна църква. Храмът е построен от жълт и червен травертин (поликристал) от Месопотамия. Камбанарията на “Христос Спасител” е с височина 47 метра.