Копачки Рит се характеризира с богата растителност, типична за заблатените територии

Бараня е историческа област в югозападна Унгария. Тя заема териториите, простиращи се на север до планината Мечек и на изток до река Дунав. Названието на областта произхожда от славянската дума “бара”, която в превод означава “блатиста местност”. Според друга теория името на комитата Бараня идва от унгарската дума “баран”, която се превежда като “овен”. Действително овцевъдството играе значима роля за местната икономика.

В областта Бараня на площ от 4540 кв. км живее население от 400 000 души. Административен център на Бараня е град Печ. По-голямата част от жителите на Бараня са унгарци, останалите са немци, сърби и хървати.

В областта Бараня се намира природният парк Копачки Рит. Най-голям интерес предизвиква неговата богата орнитофауна. В Копачки Рит гнездят около 260 вида птици – сива гъска, бял и черен щъркел, орел рибар, белоопашат орел, корморан, зелен кълвач, ловен сокол и др.

Езерата на парка дават дом на повече от 40 вида риби – щука, платика, шаран, сом, костур и др. Сред горските животни се срещат елен, сърна, дива свиня, златка, невестулка, дива котка, язовец. Копачки Рит се характеризира с богата растителност, типична за заблатените територии.

В миналото областта Бараня се явява важен селскостопански регион на Унгарското кралство. Най-развити в този район са отглеждането на пшеница и мелничарството. Областта Бараня снабдява цяла Унгария с хляб. Други развити отрасли в района са овцевъдството, свиневъдството и винарството. Голямо промишлено значение за Бараня има добивът на каменни въглища. Наред с това, областта се слави и с термалните си извори.

Бараня е един от първите унгарски комитати, обособени в началото на XI век при крал Ищван I Свети. След битката при град Мохач през 1526 г. областта Бараня е завоювана от Османската империя. В края на XVII век районът е освободен от войската на Хабсбургите и отново е включен в състава на Унгарското кралство.

Климатът на Бараня е средиземноморски, с много слънчеви дни в годината.