През града тече река Кереш

Бекеч е град, разположен в югоизточната част на Унгария, в близост до канала Фехед. Градът е административен център на областта Бекеш. Населението на града възлиза на 70 000 души. Площта, която заема Бекеч е 127 23 кв. км.

В града са развити хранителната, циментовата и текстилната промишленост. Бекеч е център на богат селскостопански район.

Бекеч е разположен на 10 км на север от Бекешчаба – централният град на област Бекеш. Разстоянието от Бекеч до Будапеща е 190 км. През града тече река Кереш. На 30 км на изток от град Бекеч се намира границата между Унгария и Румъния.

Бекеч първоначално е име на голям замък, разположен по тези земи. В превод от унгарски “бекеч” означава “мирен”. В периода от XI до XV век замъкът Бекеч е столица на комитата Бекеш. През XV век Бекеч постепенно започва да губи своето значение.

През 1566 г. Бекеч е превзет от турците. През 1595 г. градът е изцяло разрушен в хода на войната между унгарци и турци. След освобождението от турско робство през 1695 г. местността на практика е напълно обезлюдена. Градът не може да се възстанови в продължение на повече от столетие, след като в началото на XVIII век в района избухва въстанието на фамилията Ракоци.

През XVIII век Бекеч най-после започва да се съживява. Към края на века той вече се разраства до 5 жилищни квартала и има три църкви – католическа, протестантска и православна. Сериозен проблем за града представлява пълноводието на река Кереш. В средата на XIX век са взети редица мерки за установяване на контрол върху нивото на водата на Кереш. Построени са голям брой канали, много от които се намират в пределите на Бекеч.

През 1872 г. Бекеч е обявен за село. На 15 април 1973 г. той успява да си върне отново статута на град.

Трите църкви, построени в Бекеч в края на XVIII век, са запазени в добро състояние и днес са сред най-големите забележителности на града.