Възхищение у посетителите будят обекти на културното наследство

Белебей е град в Русия – административен център на Белебеевски район, Република Башкирия. Разположен е в Южен Урал, в самото сърце на Евразия, на 180 км от Уфа, столицата на Башкирия. От западната си страна селището граничи с необятни руски равнини. Белебей е построен на 379,6 метра надморска височина. Средната температура на въздуха е 4,1 градуса по Целзий. Името на града – Белебей, идва от названието на руската река Белебейка.

Селището е основано през 1757 г. под името Белебеево. През 1781 г. Белебей получава статута на град. Местното население се издържа със земеделие, търговия и пчеларство. Интензивното развитие на града започва през 1953 г. във връзка с откриването на нефтено находище в околностите му. Освен че е развит като нефтодобивен район, град Белебей е известен още със своето машиностроене, спиртоварна, винарска промишленост и дървообработване.

Населението на Белебей се състои от руснаци, татари, башкири, украинци и жители от други националности.

Град Белебей се гордее със своя Парк на славата. В него възхищение у посетителите будят исторически паметници и обекти на културното наследство като Братската могила на червеноармейците, Мемориалният комплекс “Защитници на Отечеството”, Алеята на героите, Стената на паметта със загиналите в годините на Великата Отечествена война и др.

В историята на Белебей почетно място заема датата 12 декември 1942 г. Тогава в града се случва знаменито събитие – по улиците на Белебей звучи блестящата Седма Ленинградска симфония на Дмитрий Дмитриевич Шостакович. Тя е изпълнена от духов оркестър, а на концерта присъства самият й автор – изключителният композитор Шостакович. Според жителите на града произведението предрича смъртта на фашизма, а за изпълнението на славната Седма симфония се говори и до днес.

Град Белебей е град на музеите. В него и околностите му се намират Народният музей, Историко-краеведският музей, Литературният музей на името на народния поет Яков Ухсай, Историко-културният център на името на Марина Цветаева, музей “Константин Иванов” и др.