Град Бербера се намира в Сомалия, в северозападната част на страната. Днес селището е под контрола на Република Сомалиленд – самопровъзгласила се държава в Източна Африка.
До 1941 г. град Бербера е административен център на Британска Сомалия.
През 1969 г. е завършен строежът на дълбоководен порт – Порт Бербера. Той е изграден в периода от 1966-1968 г. от съветски военни строители. Жилищният му квартал се отличава с характерна съветска гарнизонна архитектура, поради което е кръстен Москва. В годините до Гражданската война в Сомалия Порт Бербера служи за съветска военно-морска авиационна база, след което преминава в ръцете на американците. До разпадането на Сомалия през 1991 г. американските военни използват Бербера като резервна площадка на НАСА. Аеропортът на пристанището е с рекордна за Африка дължина – 4140 м.
В днешно време Порт Бербера има статута на голямо търговско пристанище на Аденския залив. Пътнически полети се осъществяват от авиокомпании от Обединените арабски емирства, Кения и Етиопия.
По морски път Бербера се свързва с йеменския град Аден, който се намира на 255 км на север. По автомобилен път от Бербера се стига до столицата на съседна Етиопия – Адис Абеба, като разстоянието между двата града е 790 км. От 1998 г. в резултат на Еритрейско-Етиопската война Порт Бербера е основно експортно-импортно пристанище на Етиопия. За непризнатата държава Сомалиленд портът е най-големият източник за постъпление на валута.
През 90-те години на миналия век по време на Гражданската война в Сомалия град Бербера търпи сериозни поражения от бомбардировките. Именно в този период президентът е отстранен от длъжност и северната част на Сомалия, известна до този момент като Британска Сомалия, обявява своята независимост като Сомалиленд. През следващите години Порт Бербера е напълно възстановен от нанесените през войната поражения.
Населението на град Бербера е около 240 000 души. В селището има голям циментов завод, който осигурява заетост на много местни жители. Основен поминък за изхранване на хората в Бербера е риболовът. Развити са още хранителната промишленост и добивът на ниубева руда.