Хидросферата е водната обвивка на Земята и заема по-голямата част от повърхността ѝ (около 70%). Водата е едно от веществата, които са жизненоважни за съществуването на живот на нашата планета. Тя участва в много биохимични процеси и в постоянен кръговрат в природата. Именно кръговратът на водата е причината нейното количество на Земята да бъде практически постоянни.

Питейната вода е едва около 1-2 % от цялото количество вода, което е налично на планетата. Човекът използва питейна вода не само за пиене, но и за хигиенни цели, за приготвяне на храна, в селското стопанско и при почти всички индустриални производства. Водата се ползва в химическата, металургичната, енергийната, хранително-вкусовата промишленост, както и в много други производства и процеси.

Замърсяване на водата

Ползваната от човека вода се изпуска в каналите, но тя съдържа вещества, които замърсяват не само реките, но и световния океан. Някои от тези вещества пречат на разтварянето на кислорода във водата, което пречи на дишането на много организми, които се нуждаят от кислород. Други замърсители отравят живите организми.

Често водата се замърсява и при разливи на нефт от аварирали танкери. Най-често срещаните замърсители са:

  • Миещи и перилни препарати.
  • Омекотители.
  • Избелващи вещества.
  • Сероводород.
  • Нефт и нефтени отпадъци.

Пречистване на водата

Пречиствателните станции очистват водите чрез различни технологии, но понякога те са икономически неизгодни.

Някои от механичните методи за пречистване на водите са прецеждане, филтруване и утаяване. По този начин се отделят по-едрите неразтворими частици, като пясък, утайки, масла и други.

Особено перспективни са биохимичните методи на пречистване на водата, защото някои микроорганизми ползват замърсителите в своите жизнени процеси.

Друг сериозен замърсител на водите е нефтът. Доста станаха случаите на разливи на нефт в световния океан. При пдообни аварии нефтът се събира с кораби, наречени нефтосъбирачи, но никога не може да се събере 100% от разлятото.