Литосферата е най-външният слой на земната кора и е източник на много полезни изкопаеми. Част от тях са въглищата, земният газ, нефтът и други.

Самата литосфера има няколко слоя. Най-външният слой на литосферата се нарича почва и съдържа органична и жива част. В почвата протичат много химични реакции. Растенията добиват голяма част от веществата, с които се хранят, именно от почвата.

В почвата протичат естествени природни процеси, които поддържат съставящите я вещества в баланс.

Човекът ползва почвата, за да засажда разнообразни растения, най-вече плодове и зеленчуци. При интензивно и редовно засаждане почвата се изтощава и се налага наторяването с естествени или изкуствени торове. Трябва да се внимава при наторяването, тъй като почвата може да стане опасна, ако количествата на добавените торове са твърде големи.

Замърсяване на почвата

Почвата може да бъде замърсена не само с торове, но и с отпадни вещества от промишлеността, бита и селското стопанство. При това тя променя състава си, което се отразява пряко на здравето на човека, тъй като ние поглъщаме директно тези вещества с храната си.

Особено опасно е замърсяването на почвата с метали като олово, живак, желазо, кадмий, цинк, алуминий, литий и други. Други сериозни замърсители на почвата са пластмасите, гумите и нефтените продукти. Сметищата също са сериозни замърсители на почвата.

Пречистване на почвата

Ако почвата е замърсена, трябва да се предприемат действия по нейното пречистване. Превантивно това може да стане чрез разделното събиуране на отпадъци, както и на тяхното депониране, компостиране, рециклиране и контролирано изгаряне. Голяма част от отпадъците са подложени на точно такава обработка, но все още около 1/3 от битовите отпадъци остават "пренебрегнати".

Рециклиране на отпадъците

Всеки килограм рециклирана хартия спасява няколко дървета и над 30 литра питейна вода. Голяма част от суровините, които човекът ползва в ежедневието си, могат да бъдат рециклирани или да бъдат ползвани като суровини в производството на друг подобен продукт.

Разделно събиране на отпадъците

Това е практика в страните от Европейския съюз и намалява с около 40% обема и масата на отпадъците. Продукцията на производни продукти поевтинява, тъй като се съкращават много от етапите на производството.

Благодарение на разделното събиране се постига сериозен екологичен ефект - намалява изсичането на дърветата, както и разходите на нефт за производство на пластмасови и други подобни опаковни. От разделното събиране има не само екологични, но и икономически ползи.

 

Всеки от нас може да спомогне за намаляването на замърсяването на околната среда.