Природно органично съединение. Всяка аминокиселина се състои от еднаква за всички част - константна и една променлива част. Аминокиселините са субединици на белтъците : съществуват двадесет различни аминокиселини, които обикновено се намират в белтъците, въпреки че някои от тях са по-малко разпространени, отколкото други и някои специализирани белдъци съдържат и други, различни от двадесетте, аминокиселини. В живите организми се намират и много аминокиселини, които са свързани в белтъци. Всяка аминокиселинна молекула се състои от централен водороден атом с четири връзки, свързани с водород (H), амино - (NH2) и карбоксилна (COOH), а също  и променлива група, известна като R-група. R-групата има различна структура във всяка аминокиселина и тя определя нейните индивидуални химически свойства. Аминокиселините могат да бъдат свързани помежду  си подобно на вагони на влак с химически връзки (пептидни връзки), образуващи се между карбоксилната група на едната и аминогрупата на следващата. Късите вериги от две до двадесет аминокиселини се наричат пептиди; по-дългите вериги се наричат полипептиди. В белтъците веригите са усукани и прегънати, за да придадат триизмерна форма на молекулата, която форма се определя от порядъка на отделните аминокиселини.

В човешката храна трябва да присъстват девет от двадесетте различни вида аминокиселини. Тези девет са познати като "есенциални" (незаменими) аминокиселини. Останалите "неесенциални" (заменими) видове могат да бъдат произведени от ерния дроб. Аминокиселините не могат да бъдат складирани в тялото за повече от четири часа, така че всички есенциални (незаменими видове) трябва да бъдат набавяни чрез храната. Излишните аминокиселини в тялото, получени при смилането на белтъците от храната, се "дезаминират" : аминогрупата им се отстранява и се превръща в урея (у човека  и повечето бозайници), която се екскретира (отделя). Освен за синтезирането на градивни белтъци аминокиселините се използват и за синтезирането на някои хормони, витамини, коензими, проводници на импулси между нервните клетки.

Жизненоважно е да си осигуряваме аминокиселини в достатъчно количество. Понякога, когато не ни достигат, можем да си ги набавим от добавки. Пийте по няколко грама балансирани аминокиселини на прах или:

  • Таурин, за да подпомогнете детоксикацията.
  • Аргинин - жизненоважна аминокиселина, която спомага за отпушването на артериите, подобрява кръвообращението и намалява кръвното налягане, като същевременно подобрява и инсулиновата резистентност.
  • Аспартамова киселина - комбинирана с магнезий може да подобри енергийното производство в митохондриите.