Доскоро хлорорганичните препарати намираха голямо приложение в селското стопанство за борба с различните вредни насекоми, паяци, гъбични заболявания и с други вредители, като гризачите. Повечето от тях имат изключително добър убийствен ефект спрямо насекомите и затова са известни като инсектициди.
В състава на хлорорганичните пестициди влизат различни съединения, чийто основен признак е присъствието на хлор в тяхната структура. ОБаче те проявиха и твърде отрицателни странични явления, обусловени от някои техни свойства. Така почти всички препарати от този род са склонни към натрупване както в околната природа (почва, вода, въздух) и в хранителните продукти, така и в организма на хората и животните. Склонността им да се натрупват се дължи на това, че те са изключително дълготрайни, трудно се разпадат в околната среда, също трудно се трансформират и отделят от живите организми. Те са трудно разтворими във вода и много добре в мазнини и органични разтворители. Попаднали веднъж в организма, се натрупват предимно в органите, като проявяват изключителен тропизъм към централната нервна систе, черния дроб, бъбреците и други органи, обати на мазнини и липоиди. Натрупани в органите, те предизвикват нарушения в структурата и функцията на клетките и тъканите. Попадането в организма става чрез устата и стомашно-чревния път, дихателните пътища и кожата. Веднъж натрупани в организма, хлорорганичните средства представляват реална и изключителна потенциална опасност.
Сега има опбилни данни за механизма на действие на органичните съединения. При отравяне с тях предизвикват предимно поражения на нервната систма с последващи смптоми, като мускулни потрепвания, които постепенно се генерализират, подчертано нарушение в равновесието, треперене, тремор, гърчове.
Тежски са проаженията и в черния дроб. Смущават се процесите на окисление и фосфорилиране. Нарушава се въглеродната обмяна. Вече има мкногократни доказателства, че хлорорганичните пестициди потискат дихателните ферменти на клетката.
Смята се, че и минималното натрупване на тези пестициди в организма на хората и животните може да причини хронично отравяне с далечни последици. Много често се появяват алергични заболявания при хора, които са били в продължителен контакт с хлорорганични пестициди. В много страни е наблюдавана свръхчувствителност към хлорорганичните препарати: ДДТ, хексахлоран, диенови съединения. М. Спасовски, работил у нас много години по въпросите на хлорорганичните пестициди, също е наблюдавал алергичния ефект на редица препарати от тази група, както и туморообразуващия ефект на алдрина. Депонирани в оргнаите, ХОС, макар и бавно, се отделят от организма с дни и мееци. Много важно е да се знае, че всички ХОС се отделят чрез млякото. Оттук идва и голямата опасност за консуматорите и особено за децата.
Напоследък се натрупа много научен материал за действието на ХОС. Повечето от изследванията са върху механизма на действие на ДДТ. Знае се, че ДДТ засяга твърде силно белтъчната обмяна, влияе отрицателно на системите от мембрани в живите клетки и възпрепятства обратимостта на физиологичните процеси в клетката. Нарушаването на основните биохимични процеси в клетъчните мембрани води до разстройство иа на физиологичните им функции. У нас ДДТ вече не се прилага.
Дотук ние разгледахме влиянието на ХОС върху организма на хората и животните.
Твърде интересен е и пътят на пестицидите, попаднал в обектите на външната среда, като вода, въздух, почва, храна и други. Тяхната устойчивост, трудното им разпадане в околната среда и подчертаната им биологична активност влияят ясно върху водата и почвата.
Заради голямото им натрупване в организма на хора и животни, високата им трайност в обектите на околната среда и потенциалната опасност, която те представляват за много биологични звена, сега употребата на хлорорганичните пестициди е силно ограничена. Навсякъде по света, включително и у нас, се използват само тези от тях, които не са опасни за хората и животните.
В нашата селскостопанска практика се използват понастоящем 4 препарата: линдан, мелипакс, тиодани и хептахлор. Смята се, че от всички най-перспективен е тиоданът.
За да се избегне отравяне с хлорорганични препарати по време на работа, препоръчва се работниците да носят специално облекло и лични предпазни средства. Работният ден да не продължава повече от 6 часа. След работа дрехите и личните предпазни средства се почистват основно и поставят в специални шкафове. Работниците се измиват задължително с много вода и сапун. Болни, малолетни, бременни и кърмачки не се допускат на работа.