
Това са вещества, чрез които се цели да се намалят силите на триене между триещи се метални детайли, да се намали или избегне корозията, да се предизвиква по-плътно уплътняване между подвижни метални части и прочие. Делят се на течни, консистентни (пластични) и твърди.
Течните смазочни вещества се получават от минерални, животински или растителни суровини. Най-употребими са от минерален произход.
Консистентите смазочни вещества са с консистенцията на вазелина, както и за обмазване на машинни части и други при тяхната продължителна неупотреба.
Твърдите смазочни средства по начало се използват за ратковременна работа. Употребяват се, когато съответните механизми трябва да работят при тежки условия - високи температури, високи натоварвания, агресивни среди и прочие. Тук са графитът, MoS2 талкът и други, някои органични продукти - найлонът, полиетиленът и прочие.
Смазочните вещества по произход и химичен състав донякъде биват както следва:
Минерални масла
Получават се при съответна обработка на "парафиновата" маса - един от крайните продукти при фракционната дестилация на нефта. Те са смеси от различни въглеводороди - ароматни, парафинови и прочие със съответно съдържание на серни и азотни производни на въглеводородите.
Катранени масла
Имат за произход каменовъгления катран. Състоят се главно от въглеводороди, но наред с тях има известни количества, от немалко на брой, органични съединения - нафталин, антрацен, бензол и прочие.
Обикновените масла представляват естери на висши мастни киселини - палмитинова, стеаринова и други с глицерина. Докато минералните масла са изградени почти изключително от неполярни съединения, тези, произхождащи от растителния и животинския свят, съдържат полярни съединения, които определят една по-висока масленост и по-добра адгезия.
Смесени масла
Тъй като отделните масла не могат да задоволят всички изисквания на практиката по отношение на вискозитета, маслеността, термичните показатели и прочие чрез смедване на отделните видове масла се получават "смесени" с показатели, които задоволяват едни или други потребности, предявявани от двигателите с вътрешно горене и прочие.
Консистентните смазочни вещества представляват смеси от някакво смазочно масло и сгъстител, обикновено минерални масла с някои сапуни - натриев, калиев, калциев и прочие. Назовават се понякога "греси". Намират приложение за защита от корозия, за смазване и прочие.
Синтетични смазочни вещества
Те са върху основата на полисиликоните, флуор-въглеводородите и прочие, и се използват било самостоятелно, било в смес с други смазочни вещества.
Според предназначението си смазочните вещества биват масла за двигатели с вътрешно горене, индустриални масла, масла за парни машини и специални масла. Много от тези масла носят съответни търговски названия.