Фотолизадеструктивни процеси в макромолекулите, предизвикани от различни видове лъчения. При повишаване на темперетурата тези деструктивни процеси се ускоряват.

Понякога, при облъчване на разтвори, вискозитетът им намалява. Такъв е примерът с толуен. Това е така, защото се понижава молекулната маса на еластомера, тоест неговата полимеризация.

В началото на процеса се отцепва водороден атом от алфа-метиленова група. Енергията на тази връзка между C – H връзка е понижена заради спрегнатата двойна връзка, която се намира в полимерната верига. С други думи, образуваният макрорадикал може да се разкъса и изомеризира.

При определени условия макрорадикалите рекомбинират и могат да се получат омрежени структури с по-висока молекулна маса. Особено чувствителни на фотодеструкция са материали, изготвени от полиметилметакрилат, полиетилен, целулоза и други.

Енергията на квантите на различните видове радиационно облучване е неколкократно по-висока от тази на химичните връзки и затова про споменатото облъчване те се разкъсват.

Тези процеси се наричат радиолиза. Наличието на свободни радикали при радиолизата е установено с помощта на ЕПР.