Хлорът (Cl2) е просто вещество с молекулен строеж - молекулите му са двуатомни. Хлорът е неметал. Има остра, силно дразнеща миризма и е силно отровно вещество. Вдишван дори в малки количества причинява кашлица. При по-големи количества може да доведе до задушаване и смърт.

Хлорът е 2,5 пъти по-тежък от въздуха. Втечнява се при повишаване на налягането и понижаване на темперетурата. Във водата се разтваря сравнително добре, а полученият разтвор се нарича хлорна вода , която е добре позната в практиката и има дезинфектиращо и избелващо действие.

Хлорът е изолатор и не провежда топлина и електричен ток. Тъй като е неметал свойствата му са напълно противоположни на тези на металите.

Химични свойства

Хлорът може да взаимодейства както с метали, така и неметали. Той е силно активно вещество. Взаимодейства с водород, натрий и непряко с кислород. Хлорът може да взаимодейства и с вода, основи, както и с много други вещества.

1. Взаимодействие с водород: H2 + Cl2 -> 2HCl (Не бива да се приготвя и пали смес от водород и хлор, защото е взривоопасна)

2. Взаимодействие с метали (Натрий (Na)): 2Na + Cl2 -> 2NaCl

3. Взаимодействие с вода (H2O):  Cl2 + HOH -> HCl + HClO

Разпространение, употреба и получаване

Поради голямата си химична активност хлорът се среща в природата най-често под формата на хлориди (например натриев хлорид NaCl и калиев хлорид KCl).

Хлорът има много широко приложение. Използва се за производството на лекарства, изкуствени влакна, почистване на метални  повърхности и  други.