Някои наричат химията  "наука на чудесата" или "вълшебница" и тя наистина е такава. Без нея нямаше да ги има много от днешните модерни технологии. Химията  е една от най-важните природни науки. Тя ни позволява да разбираме и използваме природните богатства и процеси.

Изучавайки химията  вие ще научите какви свойства притежават веществата, които ползвате често в ежедневието си. Ще научите за процеси, за които дори не сте подозирали и на какви закони се подчиняват те.

Още от древността хората са започнали да изучават химията. Макар без да познават законите и без да могат да си обяснята много от природните процеси, нашите прадеди с плахи стъпи са напредвали и с всеки успех или неуспех са научавали по нещо ново. Един от първите и най-важни химични процеси е горенето. Благодарение на този процес древни хора като неандерталците значително са облекчили начина си на живот. Те ползвали огъня както за обработка на храна, така и за топлене и изработка на глинени съдове, в които събирали различни сечива или храни. Постепенно древните хора започнали да научават все повече - пред тях започнали да се разкриват тайните на металургията. Те започнали да добиват метали, които обработвали и използвали както за лов и сражения, така и за обработка на земите си.

Учените предполагат, че родината на химията  е древен Египет. Хилядолетия преди новата ера египтяните са "обуздали" химичните процеси. Те започнали да извайват изящни съдове. Но химичните знания не били ползвани само при изработка на предмети - постепенно се разкривали тайните на медицината . Древните египтяни се научили да правят всякакви балсами и мазила - някои за здравето, други за красотата и повишване на тонуса.

Повечето учени приемат, че името Химия произлиза от древноегипетската дума Хем - с нея египтяните наричали черната плорододна почва около река Нил.

Колкото повече знания трупали нашите предци, толкова повече въпроси започвали да си задават - от какво са съставени телата? Как е устроен светът?

Някои древногръцки философи, без да разполагат със съвременна техника направили някои забележителни предположения. Според много от тях в основата на всички тела стои първоматерия. Според философа Талес тази първоматерия била водата, а според Хераклид - огъня. Емпедокъл твърдял, че съществуват четири елемента, от които са изградени всички вещества - вода, огъз, земя и въздух. Според Аристотел елементите на Емпедокъл могат да се превръщат един в друг като се ползват така наречените принципи - топло и студено, влажно и сухо. Аристотел смятал, че всеки елемент, съдържа два от принципите.

Друг гръцки философ - Демокрит, твърдял, че всички тела са изградени от малки частици - атоми. Според него смесването на различни видове атоми е причината за многообразието на природата.


През Средновековието доминирали идеите на Аристотел, поради неговия огромен авторитет. Неговите идеи стоят в основата на алхимията, наречена така от арабите, които добавили частичката "ал". Мечтата на алхимиците от Средновековието била да открият философският камък, който може да лекува всяка болест и да превръща металите в злато. Естествено, те не успели, но правейки опити алхимиците направили много други забележителни открития, които  били в голяма полза на науката.

През 16-ти век швейцарският химик Парацелз поставил за главна цел на химията получаването на вещества и лекарства. Същевременно вече имало достатъчно знания за активно развитие на металообработването и получаване на различни вещества. Вече имало налични химични ръководства, които можело да бъдат ползвани в практиката.

Развитието на съвременната химия започва от средата на 17-ти век, когато английският учен Робърт Бойл поставя пред химията  задачата "да изучава веществата и техните превръщания въз основа на опита". Именно той достига до формулировката на понятието химичен елемент като неразложима съставна част на веществата.

След Бойл започва все по-бързото развитие на химията  като наука и практика.  Учените М. Ломоносов и А. Лавоазие изясняват горенето като процес на свързване на кислорода с горливите вещества. Джон Далтон създава атомно-молекулната теория.

В следствие на тези (и още много откритие) пред химията  се откриват необятни перспективи и тя става една от основните природни науки.