Някои метали като литий (Li), натрий (Na), калий (K), рубидий (Rb) и цезий (Cs) имат подобни свойства. В химията е прието елементите с подобни свойства да се обединяват в групи. Това се нарича химично подобие. Тези елементи образуват основи и съединения с подобни свойства.

В случая елементите  литий (Li), натрий (Na), калий (K), рубидий (Rb) и цезий (Cs) се групират алкална група. Наименованието алкани идва от арабска дума, която значи основа. В групата елементите са подредени по нарастване на относителната им атомна маса.

Алкалните метали са твърди вещества и силен метален блясък. Те са меки и пластични, и лесно се режат с нож. Алкалните метали са леки. Алкалните метали са топло и електропроводими. Всички, освен цезий, на цвят са бели със сребрист метален блясък. Цезият има златист метален блясък.

Алкалните метали могат да взаимодействат с кислород, с водорода, с други неметали, с водата и с киселините. С кислорода те директно образуват пероксиди.

2 Na+O2 ->Na2O2

Единствено литият (Li) може да взаимодейства с кислорода и образува оксид. Алкалните метали също взаимодействат активно с неметали като хлор, сяра и други, при което се получават соли.

2 K + Cl2 -> 2 KCl

Активността на металите към неметалите нараства с увеличаването на относителната атомна маса на елементите от групата. С водорода алкалните метали образуват твърди водородни съединения - хидриди.

2 K+H2->2 KH

Алкалните метали взаимодействат с вода и с киселини.

2 Li + 2 HOH -> 2 LiOH + H2

2 Li + 2 HCl -> 2 LiCl +H2