Металите са химични елементи в твърдо агрегатно състояние, единственият течен метал е живакът. Те имат метален химичен характер, топло и електропроводими са. Някои елементи с метален химичен характер са: литий, натрий, калий, рубидий и т.н. Всички  елементи с метален химичен характер имат характерен метален блясък.

Металите провеждат топлина и електричен ток и се ползват за направа на проводници, а добрата топлопроводимост на медта, алуминия и желязото позволява от тях да се изработват котли, домакински съдове и много други изделия.

Металите имат различна твърдост. Някои като натрия (Na) могат да се режат с нож, защото са меки, но други като хромът (Cr), манганът (Mn), молибденът (Mo) и волфрамът (W), са много твърди.

Металите също така се различават и по своята ковкос. От някои като медта, среброто и златото могат да се изковават тънки фолия, но за други това не е толкова характерно.

Металите се различават и по своят плътност - едни са леки (като например алкалните метали), а други са тежки и с висока плътност (хром, мед, сребро, злато).

Металите имат и различна темперетура на топене - едни са нискотопими, а други са високотопими.

Химичните съединения на някои метали като литий, калий, рубидий и цезий са йонни съединения и в тях тези метали са от първа валентност. Други елементи като магнезий и калций образуват химични съединения, в които са от втора валентност.

По външен вид повечето метали са сребристобели със силен метален блясък. Алкалните метали са вещества, които са меки и могат да се режат лесно с нож. Натрият е точно такъв елемент. Той е по-лек от водата и има ниска темперетура на топене.

Химични свойства на металите

Металите притежават общи химични свойства. Те взаимодействат с неметали и с кислорода, а с металите образуват сплави. Алкалните и другите химически активни метали реагират с вода и с киселини, а слабоактивните метали като мед, сребро и злато не взаимодействат с вода и с разредени киселини.