Атмосферата е външната обвивка на Земята. Тя е смес от газове като кислород, азот, водни пари, инертни газове, въглероден диоксид и други вещества, които оказват по-слабо или никакво влияние върху околната среда.

Въздухът е много важен за живота на нашата планета, тъй като създава условия за правилно развитие на организмите. Той е безценна суровина за пратиката на човека, тъй като от него се получават химични съединения, като например амоняк, азотни торове, както и други вещества.

Между съставящите въздуха вещества (газове) протичат самоволни процеси. Във високите слоеве на атмосферата се образува озон под действието на ултравиолетовите лъчи. Озонът е външната защитна покривка на нашата планета, която ни предпазва от вредното влияние на йонизиращите лъчения.

Процесът, който протича е следният:

O2 + O -> O3 (озон)

В атмосферата протичат процеси на разрушаване на озона. Те се причиняват от различни замърсители, като най-често виновниците са химични вещества, наречени фреони. Те се съдържат в много от продуктите на парфюмерийната индустрия.

Замърсяване на въздуха

Човечествоото има сериозен принос за замърсяването на въздуха. Част от причините са автомобилите, които отделят газове като въглероден диоксид. Други замърсители са газовете, изпускани от комините на ТЕЦ-овете, както и на металургичните и химическите предприятия. Голяма част от заводите също изхвърлят прах в огромни количества, който е една от причините за образувнае на смога, известен още като отровна мъгла.

Замърсителите нарушават естественото съотношение на веществата в атмосферата и спомагат за образуването на киселиннни дъждове, изтъняването на озоновия слой, появата на озоновата дупка над Антарктида, както и за глобалното затопляне.

Основни замърсители на въздуха са веществата:

  • Въглероден диоксид.
  • Сероводород.
  • Серни оксиди.
  • Прах.

Опазване и пречистване на въздуха

Въздухът е наситен с всякакви вредни газове, изхвърляни от двигателите на автомобилите, промишлените предприятия и от битовата дейност на хората.

За намаляне на вредните емисии се строят пречиствателни съоръжения и се ползват различни видове филтри и устройства, които улавят замърсителите, както и твърдите частици.

Нови и перспективни методи за опазване на въздуха са създаването на двигатели, които ползват екологично чисти горива, като например водорода, който при горенето си отделя вода. Някои от най-ползваните екологично чисти горива са веществата:

  • Биоетанол.
  • Биодизел.
  • Биогаз.
  • Етанол.

В някои производства тези вещества се отделят като отпадъчни продукти, което ги прави изгодни от икономическа гледна точка.

Преминаването към екологични източници на енергия като слънчевите панели също спомага за подобряване качеството на въздуха, тъй като по този начин се възпира нуждата от построяването например на ТЕЦ-ове, които замърсяват въздуха не само с отровни газове, но и с твърди частици. Други източници на екологично чиста енергия са вятърните електроцентрали. Много такива има в Германия, САЩ, Дания, Индия и други.

Енергията на морските и океанските вълни, геотермалната енергия, както и енергията на морските приливи и отливи също може да се ползва като алтернатива на конвенционалните производства на ток от ТЕЦ-овете. Тези източници на енергия са практически неизчерпаеми.

Залесяването също спомага за пречистването на въздуха, тъй като растенията се хранят с въглероден оксид чрез процеса фотосинтеза и по този начин пречистват атмосферния въздух.