Login Form

Елементите, които изграждат 6А група на периодичната система са:

  • Кислород (O2).
  • Сяра (S).
  • Селен (Se).
  • Телур (Te).
  • Полоний (Po).

Те проявяват втора валентност към водорода, а висшата им валентност към кислорода (O2) е шеста. Веществата, които химичните елементи от 6А образуват са както прости вещества неметали, така и киселинни оксиди (на образуваните киселинни оксиди съответстват кислородсъдържащи киселини). Активността на неметалите, както и киселинният характер на оксидите и силата на съответстващите им кислородсъдържащи киселини отслабват с нарастване на относителната атомна маса на елементите (по поредния им номер Z). Също така, с нарастване на Z неметалните свойства на простите вещества отслабват и се появяват метални свойства.

Прости вещества на елементите от 6А група

Състояние и физични свойства

Елементите от 6А група образуват повече от едно просто вещество. Кислородът (O) образува молекула кислород (O2) и озон (O3).

Сярата (S) е ромбична, призматична и аморфна.

Телурът (Te) е метален и аморфен.

Производните на химичните елементи вещества се наричат алотропни форми.

Физични свойства на сярата (S)

Сярата (S) има пореден номер Z=16 и относителна атомна маса Ar=32. При обикновени условия сярата (S) е изолатор. Те образува жълти кристали има има плътност 2,07 g/cm3. Темперетурата на топене на това вещество е 112,80C, а темперетурата ѝ на кипене е 444,60C.

Физични свойства на кислорода (O2)

Кислородът (O2) е неметал в газообразно агрегатно състояние с пореден номер Z=8 и относителна атомна маса Ar=16,0. Той е безцветен или в някои случаи синкав газ. Плътността му е 1,04 g/cm3. Темперетурата на кипене на кислорода (O2) е -194,40C, а темперетурата му на топене е -218,70C.

Физични свойства на селена (Se)

Селенът (Se) има пореден номер Z=34 и относителна атомна маса Ar=79. Той е открит през 1817 г. от Берцелиус в промишлените отпадъци от производството на сярна киселина (H2SO4). Селенът и телурът са постоянни спътници и в природата винаги се срещат като триада. Те често са част от състава на рудите на сярата. Цветът на селена е червен или сив. Плътността на селена е 4,8 g/cm3, а темперетурата му на топене е 2210C. Селенът кипи при 685,30C.

Селенът проявява някои метални свойства и има слаба електропроводимост, но при облъчване и нагряване тя може да се повиши значително - тогава селенът може да се ползва като полупроводник.

Елементът влиза в състава на ензим, който регулира обмяната на мазнините в организма. Той, също така, е част от състава на очите, скелетните мускули, сърцето и черния дроб. Селенът активира някои ензими, но в големи количества е силно отровен.

Селенът е едно от основните вещества в копирните машини. Във фармацефтиката се ползва за приготвяне на лекарства.

Физични свойства на телура (Te)

Телурът (Te) има пореден номер Z=52 и относителна атомна маса Ar=127,6. Той е сиво сребристо вещество в твърдо агрегатно състояние с метален блясък. Плътността на този химичен елемент е 6,24 g/cm3, темперетурата му на топене е 4500C, а темперетурата на кипене е 9900C.

Телурът, също както селена, има слаба електропроводимост, която може да се повиши при облъчване и нагряване. Тогава този химичен елемент също става полупроводник.

Елементът има свойството да повиши твърдостта и устойчивостта на стоманата и оловото, ако се прибави в състава им.

Диоксидът на елемента се използва в лазерната техника за производството на оптични стъкла.

Физични свойства на полония (Po)

Полоният (Po) е радиоактивен химичен елемент, който е открит от Мария Кюри през 1898 г. и е наречен на името на нейната родина - Полша. Той е около 300 пъти по-радиоактивен от урана и разпространението му в природата е много слабо. Полоният може да се добива от уранова руда, но от един тон се получават едва 0,2 грама полоний.

Химични свойства на елементите от 6А група

Простите вещества, които химичните елементи от 6А група образуват, могат да взаимодейстат с водорода, при което се образуват водородни съединения с молекулен строеж. Пример за такова взаимодействие е сероводорода (H2S).

Сярада може да взаимодейства с метали, при което се образуват вещества, наречени сулфиди, например железният сулфид FeS. Селенът образува селениди, а телурът - телуриди. Елементите от групата могат да взаимодейства и с някои неметални, например с кислорода (O2), при което се образуват оксиди (в тези оксиди сярата е от четвърта SO2 или от шеста валентност SO3).

Закономерност в групата е намалението на химичната активност на веществата към водорода и към неметалите с нарастване на поредния номер, т.е. химичните елементи с по-малки поредни номера са по-активни към водорода и към неметалите.

Химични съединения на елементите от 6А група

Оксиди и кислородсъдържащи киселини

Химичните елементи от 6А група на периодичната система се отнасят различност към тези вещества, проявявайки променлива валентност - четвърта, когато образуват диоксиди и шеста, когато образуват триоксиди.

Диоксидите на химичните елементи от 6А група са съединения с киселинен характер, който отслабва с увеличаване на поредния номер (Z) на елементите. На тях съответстват слаби кислородсъдържащи киселини и тяхната сила също намалява с увеличаване на поредния номер (Z).

Всички химични елементи от 6А група образуват триоксиди, но тяхната стабилност и разтворимост намаляват в посока сяра - телур (S - Te).

Като цяло химичните елементи от 6А група проявяват свойства, типични за неметалите, които отслабват с увеличаване на поредния номер (Z) на елементите.