Поради голямата си химична активност алкалните елементи се срещат в природата само под формата на химични съединения. Най-срещаните в природата съединения са NaCl и KCl, като NaCl е с много голямо значение за промишлеността. Алкалните елементи участват и в строежа на много минерали.

Някои от алкалните елементи, като натрий и калий, се срещат под формата на йони в живите организми и са много важни биоелементи. Те оказват влияние върху кръвното налягане, черния дроб, далака. Ако някой от тези елементи не достига, се проявяват здравословни проблеми.

Употреба на алкалните елементи

Алкалните елементи са ценни вещества и имат широка употреба в промишлеността. Натрият се използва при синтеза на различни вещества като каучук и различни багрило. Освен това натрий се ползва и в атомните централи, тъй като е химичен елемент с добра топлопроводимост. Натрий се ползва и при изработката на осветителни тела или по-точно луминисцентни лампи.

Литият се използва за направата на батерии, като например тези, които имаме за своите смартфони, камери или други устройство. Този елемент може да провежда електричен ток дори при темперетура от -500C.

Цезият намира приложения в ядрената индустрия, защото е радиоактивен химичен елемент. Ролята на целия в ядрената индустрия е като "поглъщател". Този химичен елемент се ползва и при разработката на някои елементи в атомните часовници.

От съединенията на алкалните елементи най-голямо значение има натриевият хлорид NaCl. Използва се широко в бита и хранителната промишленост. Това вещество е по-известно под името готварска сол.

Натриевата основа се използва за направата на сапуни и почистващи препарати, както и за подобряване качествата на памучните тъкани. С натриева основа се почистват мазнините.

Калиевата основа се използва за получаване на течен сапун и шампоани, но има широко приложение и в текстилната промишленост.

Калиевият хлорид е важно калиево съединение, което се използва като тор и за производството на калиева основа и бертолетова сол.

Литиевият хидрид LiH се използва за пълнене на балони с водород.