Тъй като химичните съединения са много и запомнянето им би било много трудно, за тяхното означаване се използват химични уравнения. Химичните уравнения също като математическите се състоят от две части - лява и дясна. В лявата част се записват изходните вещества (веществата, които взаимодействат), а в дясната продуктите (новите вещества, които са се получили вследствие взаимодействието на изходните вещества). Пример:

S+O2->SO2 . В това уравнение взаимодействат сяра и кослорода и се получава серен диоксид. Знакът "+" означава взаимодействие и се чете "взаимодейства с". Тоест първата част на това химично уравнение или по-точно S+O2 се чете "сяра взаимодейства с кислород". Втората част на уравнението или по-точно - >SO2 се чете "се получава серен диоксид" като знакът -> означава "се получава".

Както математическите уравнения, така и химичните трябва да бъдат изравнени. Например при взаимодействието на H2 и O2 се получава H2O (H2+O2->H2O), но това уравнение не е изравнено, защото лявата част (H2+O2) не е равна на дясната (H2O), в случая в лявата част има по-голям брой атоми. За да бъде изравнено уравнението трябва в дясната част да има химични елементи, равни като брой на тези от лявата част.

В случая, за да бъде изравнено уравнението, се пишат следните коефициенти 2H2+O2->2H2O . Както можете да видите при това положение в лявата част има четири водородни атома (2H2) и два кислородни (O2). В дясната част същи има четири водородни и два кислородни атома (2H2O), следователно уравнението е изравнено.